Nefes Terapisi Nedir?

Nefes Terapisi Nedir?

Nefes terapisi, bir tedavi yöntemidir. Doğru nefes almaya ve insan sağlığına, nefes almayı merkeze alarak odaklanmış bir tedavi yöntemidir.

Nefes terapileri genelde bir başka nefes egresizi çeşidiyle beraber yapılır: yoga gibi, T’ai Chi Chu’an gibi. Nefes çalışma türleri vardır. Örneğin, Holotropik nefes çalışmasında hızlı ve derin nefesler eşliğinde sesler çıkarılır, bu psikedelik durumu (bilinci açığa çıkarma) ortaya çıkarmak için yapılır. Dairesel veya bilinçli nefes çalışması ise yeniden doğuşla özdeştiriler. Yatar konumda kişi derin ve sürekli, döngüsel nefesler alıp vererek, doğal nefesler alarak fiziksel ve ruhsal yapısını dengeler.

Nefes Terapisinin Yan Etkileri

Düzgün ve doğru nefes almak demek, vücuda doğru oranda oksijenin girmesi demektir. Normalde yanlış nefes almaktan kaynaklı olarak insan vücudu daha az oksijene alıştığı için, fazla oksijen aldığında, vücut bu düzene alışana kadar bazen baş dönmeleri ve bayılmalara yol açar.

Nefes Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Fiziksel, ruhsal veya psikolojik bozuklukları düzenlemek için kullanılır. Sağlığımızı destekler. Doğru nefes alıp vermek stresi azaltır, odak ve dikkati düzenler, canlılık ve enerji verir. Kişi kendini daha dinç, daha rahat ve daha sağlıklı hisseder. Romatois artrit, astım, tansiyon, baş ağrıları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kalp problemi risklerini azalttığı gibi kişide sinir, öfke, düşmanlık gibi duyguları azaltır.

Psikoterapi türü olan nefes terapisi, yukarıda sayılan hastalıkları tamamen tedavi etmez, bu hastalıkların tedavi sürecinde iyileşmeye yardımcı olur ve gelişme sağlar. Görüldüğü gibi faydaları hem fiziki, hem psikolojik hem de ruhsal sıkıntılara vardır.

Nefes Terapisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzmanları olmadan bu terapinin kendi başına bilinçsizce yapılması sakıncalıdır. Özellikle astım gibi nefes hastalıkları yaşayan kişilerin, uzman kontrolünde doğru nefes çalışmaları yapması gerekmektedir.KAYNAKÇA

https://barisgurkas.com/nefes-terapisi-nedir/