Regresyon Terapisi Nedir?

Regresyon Terapisi Hakkında

Kelime anlamına bakıldığında “kaynağa inmek” anlamına gelen regresyon, çocukluğumuzdan ya da geçmişimizden gelen ve bugün yaşadığımız sorunların temelini oluşturan etkenlerin kaynağına inerek, sorunlarımızı kökünden çözmemizi sağlamaktadır.

Travmatik olayların sebep olduğu ilişki problemleri, takıntılar, korkular ve endişeler regresyon sayesinde yeniden şekillendiriliyor.

Yaşanılan sorunun ne olduğunu anlamak tek bir seansta mümkün olabileceği gibi ne kadar derinden olduğuna bağlı olarak birkaç sefer tekrarlamayı da gerektirebilir. Bu süreci hızlandıracak en önemli faktörler; regresyon uygulaması yapan kişinin yetkinliği, danışanın terapiste duyduğu güven ve danışanın telkine ne kadar açık olduğudur.

Önemli faktörlerden bir diğeri ise ego savunmasıdır. Regresyon uygulanan kişi sorunların çözmesi gerektiğinin farkında olsa da ve hatta hayatının bambaşka bir hal alacağını bilse de rahatlık alanından çıktığı ve alışık olmadığı bir hayata başlayacağı için zihin, vücuda korku sinyallerini salıyor. Korkularla yüzleşebilmek bu yüzden kolay değildir aslında. Çünkü dönüşüm sürecinde ruhunun olumsuz taraflarıyla da yüzleşmesi gerekebilir. Her insanın hayatında kötü insan olduğu anlar vardır. Bazen isteyerek bazen farkında olmadan.

Bu isteyerek ya da farkında olmadan kötü ya da zararlı sonuçlara yol açan insan olduğumuz anlar şuandaki hayatımızda ara sıra alt kişi olarak kendini gösterebiliyor.

Regresyon Terapisi Nasıl Yapılır?

Uygulama yapılacak kişinin hipnoza gerek kalmadan hafif bir trans durumu içinde olması regresyon yapabilmek için yeterlidir. Akademik dille alfa ila teta arası bir modda olmasından bahsediyoruz.

Regresyon tedavisi yapılan kişi yaptığın bu zihinsel yolculuğun tamamen farkında ve terapistin kendisine söylediklerini rahatlıkla duyabiliyor. Bu esnada hem ruhu hem de bedeni bambaşka olayları deneyimliyor.

Yaşadığın tüm acı olayları kaydeden bedende fiziksel kasılmalar, acı boşalması, duygusal gitgeller görülür ve oldukça önemlidir çünkü bunlar acılarıyla, kaygılarıyla gerçekten yüzleşebilen kişinin tepkileridir.

Regresyon Yapılan Kişinin Bilinci Yerinde mi?

Az önce de belirttiğimiz gibi regresyon sırasında uygulanan kişi, herhangi bir bilinç kaybı yaşamıyor. Gözler kapatılıp gevşenildiğinde beyin dalgaları alfa frekansına girerler. Kişinin hayal gücü ve yaratıcılığı bu aşamada artış gösterir. Bilinçli zihnin kontrolü düşer. Meditasyon yapıldığında, rüya görürken ya da derin hipnozdayken de teta zihin durumu söz konusudur. Kendini tekrarlayan hareket ya da sesler bu sürecin kolaylaşmasını sağlar. Derine, daha derine inebilme meselesi ise uygulanan kişinin yapısıyla alakalıdır.KAYNAKÇA

https://bugraabayhan.com/regresyon-terapisi-nedir-regresyon-hipnoterapisi/