Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam Koçluğu Hakkında

Uluslararası kuruluşlardan sertifika almış olan profesyonel koçlar, danışanlarının özel ve mesleki yaşamlarında hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak üzere çalışmalar yapıp, sürekli bir ortaklık sağlarlar. Danışanlarının kendi performanslarını ve yaşam kalitelerini artırmaları için yardımcı olurlar.

Koçlar dinlemek, gözlemlemek ve danışanın bireysel ihtiyaçlarına uygun yaklaşımları belirlemek üzere eğitim almıştır. Koçlar çözümleri ve stratejileri danışanın kendisinden edinirler. Koçun görevi, danışanın zaten sahip olduğu beceri, yetenek ve yaratıcılığı geliştirmek için destek olmaktır.

Yaşam Koçu Ne Yapar?

Yaşam koçu, kişiyi mevcut durumundan ideal durumuna taşır. Bu süreçte danışana doğru ve güçlü sorular sorarak, ona ayna olurken, dünyaca ünlü ve de başarı sağlamış teknikleri de uygulayarak hedeflerine giden yolda yol arkadaşlığı yapar.

Yaşam Koçluğu Ne İşe Yarar?

Her insanın hayatında mutlaka yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Her gün yaşanan bu sıkıntılar insanları ciddi anlamda bunaltır ve yorar. Yakından incelediğimizde yaşanan sıkıntıların kişinin kendisinden kaynaklandığını anlarız. Evet, yanlış okumadınız yaşadığınız her sıkıntı sizin olaylara karşı bakış açınız ve yaklaşımınızdan kaynaklanmaktadır. Ve içinden çıkamadığınız bu sorunlarınızın cevapları aslında içinizdedir ve koçunuz işte tamda bu noktada, çıkış yolları bulmanızı sağlar.

Yaşam Koçu Olmadan Hayatımı Düzene Sokamaz mıyım?

Hayatınızda ters giden bir şeyler varsa bunları değiştirmek için mutlaka üzerinde çalışmaya ve destek almaya ihtiyacınız vardır. Çünkü yaşadığımız hayatı gerek yoğunluk gerekse alışkanlıklar açısından değerlendirildiğimizde her ikisinin de bizi çepeçevre sardığını fark ederiz. O yüzden tek başımıza bunları aşmamız imkansız olmasa da çok zordur. Bunu belki tek başınıza yapabilirsiniz fakat bu hem daha fazla zamanınızı alır hem de tam olarak yoğunlaşma açısından eksiklik yaşamanıza neden olur.

Değişim insanların cesaret edemediği, adapte olmakta zorlandığı ve pekte tercih etmediği durumlardır. Değişime odaklanmak cesaret ve özgüven ister. Bu değişim sizin hayaliniz olsa bile, uzaktan bakmayı tercih edebilirsiniz. Bu durum korkaklıktan değil, sadece içinizde bir şeylerin eksikliğini yaşadığınızdan dolayı kaynaklanabilir. Bu gibi noktaların üstesinden gelmek için Yaşam Koçundan yardım alabilirsiniz. Sizi değişime motive edecek olan şey, yine sizden başkası değildir. Sadece bunu keşfetmek ve bunun için cesaretle bir adım atmanız yeterli olacaktır.



KAYNAKÇA

http://www.aybikeataca.com/yasam-koclugu-nedir/